shutterstock_1412284745
16. 09. 2020

Zajímavá fakta o deodorantech

1) Věděli jste, že “Teen Spirit” byl opravdový deodorant? Možná Vám tento název připomíná písničku od skupiny Nirvana – Smell Like Teen Spirit, a nemýlíte se! Kamarád Kurta Cobaina nastříká na jeho zeď, že to v jeho pokoji voní jako “Teen Spirit” a takto, podle názvu deodorantu, vznikl i název k jednomu z největších hitů tento skupiny.

 

2) Zápach v podpaží je zcela závislý na jednom genu (ABCC11) a že mnoho východoasijských obyvatel (a téměř všichni Korejci) kvůli tomuto genu nemusí nosit deodorant.

 

3) První deodorant pro muže byl uveden na trh v roce 1935 (desetiletí po zavedení deodorantů pro ženy), protože na počátku 20. století se tělesný pach nepovažoval za problém pro muže; byla to součást bytí mužského rodu.

 

4) Žluté skvrny od “potu”, které se běžně vyskytují na košilích v oblasti podpaží, jsou ve skutečnosti způsobeny spíše reakcí s deodoranty než potom. Není to však jisté. Stále je záhadou, odkud tyto žluté skvrny pocházejí: Už dlouho jsme pozorovali, že po aplikaci deodorantů má naše oblečení tendenci vykazovat snadno viditelné žluté skvrny. Předpokládá se, že složky v antiperspirantech reagují buď s potom, nebo s pracím prostředkem, který skvrnu vytváří.

 

5) Deodoranty považuje Úřad pro potraviny a léčiva za “kosmetiku”. Nicméně antiperspiranty jsou klasifikovány jako “léky”.

 

6) “Fun” fakt: Zatímco ženy mají více potních žláz než muži, mužské potní žlázy produkují více potu.

 

Ale deodorant pro muže nebo pro ženy je s největší pravděpodobností něco více než marketingový tah. Alespoň v jedné značce je stejná účinná složka přítomna ve stejném množství v tyčinkách pro muže i ženy, informoval Discovery Health. Liší se pouze obalem a vůní.

 

U nás ve 5 Days DEO máte naše kuličkové deodoranty rozděleny pouze barevně, ne kvůli marketingu, ale kvůli tomu, že si to tak naší první zakazníci vyžadovaly. A proč? Tak pokud náhodou bydlíte s partnerem, abyste si kuličky nezamíchalo. 

 

7) Podle příspěvku New York Times bylo umění předcházet zápachu potu přítomny již ve starověkém Egyptě. Egypťané se zvykli koupat voňavou vodou. V příspěvku se také uvádělo, že první deodorant byl vyroben v roce 1881! Tento deodorant se jmenoval Mum.

Mohlo by vás zaujímať

Pot sám o sebe nemá v skutočnosti žiadnu vôňu. Zápach potu, ktorý každý z nás pozná, pochádza z baktérií, ktoré rozbíjajú sekréty z potných žliaz. Tie sa normálne nachádzajú na koži každého z nás.