Proč se potíme
20. 07. 2020

Proč se potíme? Jsou na to hned 2 důležité důvody!

Určitě jste se i vy mnohdy zeptali – “proč se vůbec potíme?” Pocení, zejména v létě, nám ne jednou způsobí vrásky na čele.

 

Lidské tělo při aktivitě vytváří teplo – tepelnou energii. Tuto energii musí naše tělo regulovat a uvolňovat. Uvolňování této energie se provádí prostřednictvím potu, ten na naší kůži vyvolá chladící efekt. To jistě všichni víme, ale věděli jste, že pot vyvolává chladící efekt iv našich cévních zakončeních, které se vyskytují pod kůží?

Pokud by se naše tělo automaticky neochladzovalo, došlo by k přehřátí našeho organismu a nastal by takzvaný “tepelný šok”.

 

Na našem webu se stále dočtete, že pot sám o sobě nemá žádný zápach a že zápach potu způsobují bakterie, které se na naší kůži nacházejí. Bakterie na naší kůži rozkládají pot na kyselinu máslovou nebo kyselinu mravenčí. Tyto kyseliny následně vyvolají typický zápach potu, který všichni známe. Dalším “spouštěčem” zápachu potu mohou být například i hormony a jejich nevyvážení v našem těle.

 

Potíme se všude nejen na určitých místech. Potní žlázy jsou rozmístěny po celém našem těle a tedy není pravda, že bychom se potili jen na 4-5 určitých místech. Každý člověk má přibližně 3 miliony potních žláz.

 

Potní žlázy a jejich 2 druhy jsou také nástrojem, který nám pomáhá při určení vhodného partnera. Žlázy, které kontrolují termoregulaci se nazývají ekrinné. Apokrinní žlázy mají také velkou zodpovědnost. Kvůli nim se dva lidé stanou přitažlivými. Jak to? Vytvářejí mléčný sekret, který obsahuje feromony. To znamená, že dva lidé, kteří navzájem přitahují, jednoduše, voní.

 

Kolik toho během dne vypotíme? Množství se odhaduje někde mezi 100 až 500 mililitrů. Lidé s nadváhou se přirozeně mohou potit více, protože jejich tělo přenáší větší masu váhy a tedy potřebuje vynaložit více energie než při lidech, kteří jsou hubení.

Mohlo by vás zaujímať

Pot sám o sebe nemá v skutočnosti žiadnu vôňu. Zápach potu, ktorý každý z nás pozná, pochádza z baktérií, ktoré rozbíjajú sekréty z potných žliaz. Tie sa normálne nachádzajú na koži každého z nás.