zena poceni
9. 06. 2020

Pocení je přirozené. Co však zápach potu?

Pocení je pro lidi zcela přirozené. Pocení slouží k regulaci vnitřního prostředí těla a také nás chrání před přehřátím. Denně většinou vypotíme jeden až dva litry tekutiny. V extrémně horkých podmínkách to klidně může být až osm listrů. To je samozřejmě jeden z důvod proč musíme dodržovat pitný režim a naše těla pravidelně hydratovat. Pot však neobsahuje pouze vodu. Lidský pot se skládá 99% z vody a zbylé 1% tvoří sůl, minerální látky, aminokyseliny, hormony, nasycené kyseliny, kyselina mléčná a močovina.Pot se tvoří v apokrinních žlázách, které umíme najít například v podpaží či v oblasti rozkroku.

Pot a bakterie

Pot však sám o sobě nemá žádný zápach. Co způsobuje zápach potu? Pokud jste odpověděli bakterie tak máte samozřejmě pravdu. Zápach potu vzniká v momentě, kdy pot přijde do kontaktu s bakteriemi. V tento moment dochází k rozkladu bakterií a složek potu a tím vzniká zápach. Bakteriím se nejlépe daří v prostředí, které je vlhké a tmavé.

Velkým faktorem při zápachu potu může být i nemoc či materiál našeho oblečení. Syntetické nebo jiné nepropustné materiály oděvů výrazně podporují “bakteriální ráj” v oblastech žláz a tím i zároveň zvyšují jejich aktivitu, která vede k výraznějšímu zápachu.

Bakterie, které se živí na složkách našeho potu samozřejmě produkují i ​​plyn, tak jako skoro každý živočich na naší modré planetě.

Čím více bakterií, tím více zápachu. Pokud do tohoto koktejlu zamícháte ještě nadměrné pocení, které se velmi často spojuje s nadváhou dostanete mix zápachu, který určitě pohne ne jedním nosem.

Není to však pravidlem. Na světě existují 2% lidí, jejichž pot vůbec nezapáchá. Jak je to možné? Jejich pot nevylučuje látky, které bakterie potřebují k jejich přežití a výživu.

Pokud patříte k zbylým 98% tak velmi dobře víte, že pro odstranění zápachu potu je důležitá pravidelná hygiena a používání deodorantů či antiperspirantů.

Pot a jídlo

Zápach potu samozřejmě však nestojí jen na bakteriích. Velmi důležitým faktorem je i to, co konzumujeme. Máte rádi když jídlo štípe? Pamatujte, že požívání chilli papriček má také vliv na zápach vašeho potu. Dalšími potravinami, které ovlivní náš zápach jsou například česnek, cibule, kari, červené maso, zelná zelenina, chřest či alkohol.

Například vegetariáni a vegani budou s velkou pravděpodobností vonět svému okolí mnohem lépe než někdo kdo je neoblomný masožravec.

Možná i vy znáte někoho, kdo sice žádnou nemocí netrpí, ale i tak má kolem sebe nepříjemný opar zápachu potu. Odpověď na tento problém je například i deodorant 5 Days DEO, který odstraňuje zápach potu po dobu až pěti dnů.

Mohlo by vás zaujímať

Pot sám o sebe nemá v skutočnosti žiadnu vôňu. Zápach potu, ktorý každý z nás pozná, pochádza z baktérií, ktoré rozbíjajú sekréty z potných žliaz. Tie sa normálne nachádzajú na koži každého z nás.