496
7. 04. 2020

Dezodorant vs antiperspirant

Deodorant vs antiperspirant

 

Pojmy antiperspirant a deodorant se často zaměňují. Antiperspiranty kontrolují pot a tělesný pach dvěma způsoby: zaprvé tím, že brání pronikání potu na povrch kůže a zadruhé tím, že odstraní bakterie, která způsobují tělesný pach přes antimikrobiální přísady. Deodoranty se od antiperspirantů liší tím, že obsahují jen antimikrobiální látky, které zabraňují tělesnému zápachu a neřídí tok potu. 5 Days DEO je deodorantem.

 

Antiperspirant

 

Když se antiperspirant aplikuje na povrch kůže, jeho účinné složky, obvykle soli hliníku, se rozpustí v potu nebo vlhkosti na povrchu kůže v podpaží. Rozpuštěné látky vytvoří gel, který vytvoří malý dočasný konektor v horní části potní žlázy, což výrazně sníží množství potu, které se vylučuje na povrch kůže. Antiperspirant se těžší odstraňuje, někdy je třeba vícenásobné sprchování, no omezuje pocení a udržuje vás svěžích po celý den.

 

Deodorant
Je to vlastně toaletní voda s obsahem alkoholu, která má za cíl zabránit nepříjemnému zápachu. Neomezí ale pocení jako takové. Pouze snižuje a zpomaluje rozkládání bakterií, které pot obsahuje. Díky tomu a také díky parfému se minimalizuje zápach, který pocení doprovází.

 

Jaké látky jsou v antiperspirantech a deodorantech? Účinné složky antiperspirantů a deodorantů jsou často rozpustné v alkoholu, protože tento rychle uschne po aplikaci na kůži a poskytuje bezprostřední pocit chladu. Hliníkové soli jsou aktivní složkou antiperspirantů. Působí tak, aby se snížilo pocení. Spreje a roll-on produkty obsahují aluminiumchlorhydrát, zatímco tyčinky, gely a jiné pevné produkty obsahují sůl hliníku s názvem aluminium zirkonium. Tyto soli poskytují bezpečné a účinné prostředky pro ovládání potu. Chlorid hlinitý je silná hlinitá sůl, která se používá k léčbě lidí s mírným až středním pocením nebo nadměrným pocením.

 

Závěr:
Škála, v níž se deodoranty nabízejí, sice není tak široká jako u antiperspirantů, zato by vás mohla utěšovat skutečnost, že deodoranty se ve většině případů pyšní přírodním složením, takže jsou pro váš organismus i pokožku šetrné.

 

Co, jste možná nevěděli … Myslím, že nebude nic špatného na tom pokud řekneme, že lidé sami o sobě nevoní nejlepší. Vypouštíme totiž přirozený tělesný pach. Možná se nám to dnes zdá zvláštní, ale i on měl kdysi svou funkci. V dávných dobách sloužil jako repelent proti divokým zvířatům, které mohly člověka sežrat. Samozřejmě, dnes si na nás žádná zvířata nepochutnávajú, a tak bychom se s tělesným pachem měli rozloučit.

Mohlo by vás zaujímať

Pot sám o sebe nemá v skutočnosti žiadnu vôňu. Zápach potu, ktorý každý z nás pozná, pochádza z baktérií, ktoré rozbíjajú sekréty z potných žliaz. Tie sa normálne nachádzajú na koži každého z nás.